Dünyada sağlık alanında önemli gelişmeler yaşanırken, ülkemiz için sevindirici bir adım atıldı.

Yerli ve Milli böbrek taşı kırma simülatörünü tanıtan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve MedTRain3DModsim AB proje koordinatörü Emre Huri bu teknolojinin Türk bilim camiasına hayırlı olmasını temenni etti. Firma tarafından teknolojik gelişimle ilgili bir video paylaşıldı.

HURİ: GURURLUYUZ 

Konuyla ilgili Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve MedTRain3DModsim AB proje koordinatörü Emre Huri konuyla ilgili sitemize yaptığı açıklamada, “Dünyanın sağlık açısından zor günler geçirdiği şu günlerde, artık bilinmektedir ki daha iyi sağlık hizmetinin alınması, daha az komplikasyon, daha az maliyet ve daha az hastanede kalış süresi için şart olan “EĞİTİM” temelli çalışmaların temeli “CERRAHİ SİMULATÖR”lerdir.

Ülkemizde bir TÜBİTAK proje süreci olarak başlayan ve ilk prototip çalışmaları genç mühendisler tarafından yapılmış ürolojide kapalı yolla endoskopik böbrek taşı kırma/çıkarma cerrahi simulatörünün kısa bir videosunu paylaşıyorum.

Son ürünün hazırlanması, gerçek veriden 3D modellenmiş organ tasarımları ile cerrahi , VR ve AR uygulamalarını proje kapsamında bir arada gerçekleştireceğiz. MedTRain3DModsim AB proje tecrübelerimizi artık ülkemizde ilk olarak üretilecek yerli-milli Medica-UROSIM simulatörüne katacağımız için gururluyuz.

Ülkemize , bilim camiasına hayırlı olsun! “Bilimi, bugünkü bilimin dar çerçevesinden çıkarıp bilim üstüne getirdiğimiz an, tam bilim olur” denildi.

Kaynak:http://hatayinternettv.com/haber/yerli-ve-milli-bobrek-tasi-kirma-simulatoru-tanitildi-167356

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here